Dyski SSD zapuściły już silne korzenie na rynku podzespołów komputerowych. Dostępne są coraz większe pojemnościowo dyski, które oferują niezrównaną prędkość zapisu danych przy niewielkim rozmiarze. Naturalnie dyski HDD nie odeszły całkowicie do lamusa, ale dlaczego powoli wypierane są przez SSD? Najważniejsza różnicą pomiędzy SSD a HDD jest prędkość zapisu i szybkość dostępu do danych. W przypadku dysków SSD, zapis i odczyt są niemal natychmiastowe. Dyski HDD potrzebują względnie dużo więcej czasu na zapisywanie i odczytywanie danych.
Kolejnym aspektem jest odporność na wstrząsy, którą charakteryzują się dyski SSD. Pozwala na to ich konstrukcja: nie posiadają żadnych ruchomych części, które mogłyby ucierpieć przy wszelkiego rodzaju upadkach. Kolejnym plusem wędrującym na konto dysków SSD jest ich przepustowość. Każdy użytkownik komputera wie, że proces kopiowania danych często jest bardzo czasochłonny i potrafi nieźle napsuć krwi. W przypadku SSD ten proces bardzo często jest aż 100 razy szybszy! Żywotność dysków SSD również robi wrażenie, ponieważ szacuje się, że ich czas pracy to około półtorej miliona godzin.
Niestety, nie są one pozbawione też dość istotnych minusów. Największym z nich jest z pewnością cena. W przypadku przeliczenia ceny za 1 gigabajt pamięci, zapłacimy za dysk SSD zdecydowanie więcej, niż za tę samą pojemność w HDD. Wiele osób ma także pewne obiekcje, co do odzyskiwania danych. W wersji mechanicznej dysku twardego łatwo jest odzyskać dane, jeśli ten zostanie uszkodzony.
W przypadku flashowych dysków SSD jest to spory problem. Dyski SSD to z pewnością przyszłość, a ceny zaczynają powoli spadać, dlatego warto zastanowić się nad zakupieniem takiego urządzenia, gdyż różnica w prędkości może okazać się warta każdej złotówki.