Można spierać się o to, co stanowi główną funkcję domu, czy innego budynku. Ciężko jednak zaprzeczyć, że stabilność to przede wszystkim cecha, o której myśli każdy inwestor. Bowiem każde konstrukcje – nie ma tu raczej wyjątków – muszą charakteryzować się odpornością i wytrzymałością. Na warunki atmosferyczne najbardziej narażone są wszelkie zewnętrzne elementy, przykładowo ściany zewnętrzne i dach. Jeśli chodzi o ściany – można podzielić je na różne kategorie.
Warto przybliżyć sobie chociaż podstawowe rozgraniczenia, aby mieć pojęcie wówczas, gdy przyjdzie się podejmować decyzje związane z budowlanką. Ściany zewnętrzne, murowane dzielimy np. ze względu na: Budowę. Bardzo ważny element, który mówi o grubości przeznaczonych ścian.
- Jednowarstwowe – mają do 50 cm grubości;
- Dwuwarstwowe – mają do 60 cm grubości.
Warto zaznaczyć, że są to konstrukcje, które docieplane zostają grubą warstwą wełny mineralnej oraz niewielką, ale znaczącą pustką wentylacyjną, która gwarantuje wówczas wiatroizolację. Jest to najrzadziej lubiane rozwiązanie, a stoi za tym najwyższy koszt wykonania na tle innych przykładów oraz bardzo długi czas realizacji;
- Trójwarstwowe – jak sama nazwa wskazuje, najgrubsze wśród innych ścian. Warstwa nośna ma mniej więcej 22 cm, kolejna warstwa to izolacja i szczelina wentylacyjna, których łączna grubość zamyka się w 28 cm. Ostatni element – elewacja, sięgająca 12 cm grubości. Zazwyczaj stosowanym materiałem w tymże celu są wszelkie rodzaje cegieł.
Łatwo można obliczyć, że ściany trójwarstwowe mogą mieć nawet 60 cm grubości. I dzięki temu cieszą się dość dużym zainteresowaniem;
- Ściany dwuwarstwowe wykonane metodą suchą lub mokrą – pierwsze nie cieszą się dużą popularnością, ponieważ są kosztowne i długo się je stawia. Są przykładem ścian do których izolacji używa się odpowiedniej wełny mineralnej, co właśnie stanowi źródło sporych kosztów. Jeśli chodzi o metodę mokrą, jest to obecnie najczęściej realizowana metoda wśród stawiania budynków i innych elementów konstrukcyjnych. Do realizacji takiej ściany używa się materiału izolacyjnego, jakim jest styropian, co znacznie obniża ostateczne koszty.
Materiał. Głównie zalicza się do niego pustaki i cegły, które po uformowaniu z odpowiednich proporcji gliny, piasku i wody są poddawane obróbce termicznej, a ostatecznie uzyskują pożądany kształt. Materiały ścian zewnętrznych dzielimy na:
- Ceramikę tradycyjną, która charakteryzuje się wysoką akumulacją ciepła, a także bardzo niską ceną. Wyraźną wadą jest ukierunkowane zastosowanie jedynie do ścian dwu i trójwarstwowych;
- Ceramikę poryzowaną, która jest materiałem o stabilnej izolacji cieplnej i akustycznej. Oprócz tego odporna na ogień oraz zmieniające się warunki atmosferyczne.
Główną zaletą rozwiązania jest przeznaczenie na wszystkie rodzaje ścian, nic nie stanowi wyjątku;
- Beton komórkowy – materiał o wyraźnie największej zdolności parametrów cieplnych. Podobnie jak w ceramice poryzowanej – nie ma reguły na rodzaj stawianych ścian – beton komórkowy jest uniwersalny;
- Silikaty – charakterystyczne materiały, różniące się znacznie od innych przede wszystkim ze względu na możliwość ponownego odtworzenia. Rozwiązanie w średniej półce cenowej, główną wadą jest znaczny ciężar, który może zniechęcić do skomplikowanego transportu.
.