Geolog i geodeta na budowie – o co ich pytać?

Plac budowy to miejsce, w którym znajdziemy wielu fachowców. A przynajmniej powinniśmy tam znaleźć, jeśli chcemy, aby budowa własnego domu przebiegła sprawnie i pomyślnie. Wśród takich ekspertów mamy m.in.

osoby zajmujące się badaniem gruntu czy pomiarem terenu, na którym znajduje się działka. Geolog i geodeta – bo o nich mowa – pełnią na placu budowy dwie bardzo ważne role, dlatego też warto wiedzieć, czym się tak właściwie zajmują i o co należałoby ich zapytać. Jak się bowiem okazuje, od tej dwójki zależy naprawdę dużo i to jeszcze przed samym rozpoczęciem budowy domu. Głównie dlatego tak ważne jest postawić na odpowiednie osoby na odpowiednich stanowiskach, gdyż w ten sposób mamy pewność, że budową naszego wymarzonego mieszkania zajmują się prawdziwi specjaliści.

Jakie obowiązki ma geodeta?

Wśród najważniejszych obowiązków geodety na placu budowy jest przede wszystkim dokładne określenie granic działki. Geodeta musi bowiem bardzo precyzyjnie wytyczyć wszystkie granice, w tym także określić miejsce położenia budynku na naszej działce, oczywiście zgodnie z wcześniej przygotowanym projektem dotyczącym zagospodarowania terenu. Innym jego zadaniem jest również wykonanie różnego rodzaju pomiarów geodezyjnych. Geodeta odgrywa także rolę w procesie powykonawczym, kiedy nanosi na mapę budynek oraz różne przyłącza:

  • energetyczne,
  • gazowe,
  • wodno-kanalizacyjne.

Zdaniem ekspertów, nasz pierwszy kontakt z geodetą powinien odbyć się nawet przy zakupie działki, a fachowca może działać i wykonać pomiary przed wyborem projektu, ale po odpowiednich konsultacjach z architektem. Warto jednak pamiętać o tym, że współpraca z geodetą nie ogranicza się tylko do początkowych etapów wznoszenia budynków. Oczywiście przed rozpoczęciem współpracy trzeba koniecznie sprawdzić, czy zatrudniony fachowiec posiada odpowiednie uprawnienia.

Czym na placu budowy zajmuje się geolog?

Jednym z głównych zadań geologa jest ocenienie warunków gruntowo-wodnych tam, gdzie ma pojawić się budynek.

Musi on bowiem stworzyć odpowiednią dokumentację i wydać swoją opinię, gdyż dopiero potem może powstać projekt fundamentów naszego przyszłego domu. Łatwo więc wywnioskować, że geolog powinien od samego początku być obecny na placu budowy – wszak to od niego zależy ocena gruntu. Co więcej, badania geologiczne są obowiązkowe, a warto także wykonać dodatkowe pomiary, jeśli na przykład teren działki jest podmokły lub zlokalizowany jest w pobliżu zbiornika wodnego albo u podnóża góry. Oczywiście podobnie jak w przypadku rozmów z geodetą, jako kupujący powinniśmy zadawać pytania i szukać odpowiedzi na ewentualne niejasności w rozmowach z geologiem.

Im lepiej będziemy bowiem poinformowani, tym lepiej będzie szła budowa naszego domu, a sami również możemy przekazać cenne wskazówki niektórym fachowcom.

Karlik: gniazda i włączniki elektryczne