Zatrzymanie krążenia to stan zagrażający nie tylko naszemu zdrowiu, ale także i życiu. Najczęstszą przyczyną zatrzymania krążenia jest migotanie komór. W takiej sytuacji niezbędne jest udzielenie pomocy medycznej. Masaż serca i sztuczne oddychanie często są niewystarczające, aby przywrócić czynność serca.
W takiej sytuacji konieczne jest zastosowanie defibrylatora. Za pomocą tego urządzenia można przywrócić wydolność serca. Niemalże zawsze defibrylatory stosowane są podczas reanimacji. Na czym polega działanie defibrylatora? Urządzenie to oddziałuje na serce za pomocą prądu stałego o odpowiednim natężeniu.
Defibrylatory często ratowały ludzkie życie. Zalecane jest, aby osoby wykonujące reanimację posiadały przynajmniej podstawową wiedzę medyczną. Niektórzy producenci defibrylatorów przekonują jednak, że ich urządzenia nadają się także dla osób bez doświadczenia w wykonywaniu reanimacji. Defibrylatory zazwyczaj posiadają również dodatkowe wyposażenie, takie jak nożyczki czy maskę ochronną.