Bardzo często anestezjolodzy są pomijani. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że pojawiają się przed operacją, że znieczulają pacjenta, ale jednocześnie, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak wielka odpowiedzialność na nich ciąży, jak wiele rzeczy muszą tutaj wiedzieć. Co więcej, muszą oni ufać, że w dokumentacji medycznej są wszystkie potrzebne informacje i że pacjent także, nie zataił przed nimi niczego ważnego. Dlaczego to takie istotne?
Wszystko ma znaczenie
Przede wszystkim, anestezjolog przygotowując kogoś do operacji, musi zadbać o to, aby podać mu odpowiednią dawkę znieczulenia. Z jednej strony ma ona znieczulać na konkretny czas, z drugiej nie może wywołać negatywnych skutków u pacjenta. To oznacza, że wszystko musi być dokładnie wyważone, biorąc pod uwagę wiek i wagę pacjenta. Jednak przyjmowane przez niego leki, przebyte choroby, stan zdrowia w danym momencie, mogą wpływać na to, że zareaguje na dany lek znacznie bardziej niż powinien. Dlatego też, anestezjolog musi jak najwięcej wiedzieć o danym pacjencie, tak aby wszystkie te zmienne wziąć pod uwagę i mieć pewność, że wszystko dobrze wyliczył i ta dawka nie będzie zbyt duża.
To ogromna odpowiedzialność
Na anestezjologach ciąży ogromna odpowiedzialność, a to dlatego, że nieodpowiednio dobrana dawka, może doprowadzić do zatrzymania funkcji życiowych pacjenta. Dlatego tak ważne jest to, aby być szczerym podczas rozmów z anestezjologiem i niczego nie zatajać. Co więcej, to zazwyczaj anestezjolog jest ostatnią osobą z którą rozmawiamy przed operacją, to on tłumaczy co się za chwilę będzie dziać, to on każe nam odliczać, abyśmy mogli spokojnie poddać się znieczuleniu. Im lepsze będzie miał podejście do pacjentów, im bardziej będzie ich potrafił uspokoić, tym większa będzie szansa, że taki pacjent mniej będzie się stresował przed samą operacją, a co się z tym wiąże, szybciej podda się działaniu takich środków znieczulających. Wiele zależy od anestezjologa. Bez niego nie można przeprowadzić operacji, bo pacjenci wszystko by czuli, a tak przecież nie może być. Dlatego warto ich szanować, warto zdawać sobie sprawę z tego, jak wielką mają oni rolę do odegrania podczas każdej operacji, jak wielka odpowiedzialność na nich ciąży i jak wielką muszą mieć wiedzę. Po to, aby za każdym razem nie tylko podać odpowiednią dawkę znieczulenia, ale również po to, aby móc z pacjentem rozmawiać w taki sposób, by mieć pewność, że ta rozmowa wpłynie na niego uspokajająco i że nie będzie się on stresował operacją, więcej niż jest to potrzebne.