Wiele osób zaczęło w ostatnich latach inwestować w takie urządzenie jak kurtyna powietrzna. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, czym tak w zasadzie jest i w jaki sposób wybrać sprzęt, który sprawdzi się w stu procentach także i w naszym przypadku. Sama kurtyna to urządzenie, które stosuje się przede wszystkim wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z nasilonym ruchem – z reguły więc spotykamy je w pobliżu drzwi. Najczęściej można je zauważyć w hotelach, restauracjach, gabinetach lekarskich.
Coraz częściej stosuje się je jednak także w domu, nie tylko przy bramach garażowych, ale również w konkretnych pomieszczeniach. Jakie są jednak największe zalety związane ze stosowaniem kurtyny? Przede wszystkim utrudnia mieszanie się powietrza z zewnątrz z powietrzem z wewnątrz, dzięki czemu w danym pomieszczeniu utrzymuje się pożądana temperatura. To z kolei w pozytywny sposób wpływa na koszty ogrzewania lub chłodzenia. Dodatkowo, kurtyna powietrzna ma także jeszcze jedną ważną zaletę: poprawia jakość powietrza.
Dzieje się tak, gdyż ograniczając dostęp powietrza z zewnątrz ogranicza także napływ spalin, pyłów czy innych różnych zanieczyszczeń.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze kurtyny powietrznej?
Przede wszystkim na rodzaj, gdyż wyróżnia się dwa typy kurtyn powietrznych: wodne oraz elektryczne. Bardzo istotne znaczenie ma także moc urządzenia, choć nawet najlepiej dobrana kurtyna powietrzna nie będzie w stanie odpowiednio działać, jeżeli nie ustawimy w precyzyjny sposób strumienia powietrza. Ważnym aspektem są również różne opcje dodatkowe, które bardzo często najbardziej wpływają na ogólną efektywność konkretnego rozwiązania.
Do dodatkowych funkcji, jakie możemy spotkać przy wyborze kurtyn powietrznych, należą przede wszystkim:
- regulacja siły nawiewu,
- regulacja kierunku strumienia powietrza,
- regulacja temperatury strumienia,
- zabezpieczenie przed przegrzaniem oraz przepięciami,
- sterownik naścienny,
- pewny system mocowania.
Jednocześnie przy tym wszystkim pamiętać, że kluczową kwestią w przypadku kurtyn powietrznych może okazać się odpowiedni tryb pracy. Niezwykle ważne jest bowiem, aby móc zaprogramować urządzenie w taki sposób, by działało tylko wtedy, kiedy jest to po prostu niezbędne. W przeciwnym wypadku może być tak, że oszczędności wynikające z zastosowania kurtyny powietrznej będą mniejsze niż koszty związane z energią, jakie pobiera samo urządzenie.
Rozwiązaniem jest więc na przykład termostat, który może automatycznie uruchomić urządzenie przy konkretnej temperaturze.