Materiały budowlane – termin i podstawowy podział

www.dobrapolskamuzyka.pl

Aby dobrze zrozumieć istotę pojęcia materiału budowlanego, należy przede wszystkim ustalić czym w rzeczywistości są i jaka jest ich rola. Mówi się, że materiał budowlany to każdy rodzaj materiału, który służy do wznoszenia nowych obiektów lub poprawiania ewentualnych defektów budowli już istniejących. Ważne jest to, że omawiany wyżej materiał spełnia bardzo ważną funkcję na długie lata. Chroni przed warunkami atmosferycznymi, ociepla, w związku z tym musi posiadać szereg niezbędnych elementów funkcjonalnych, dzięki którym można nazwać go spełniającym kryteria budowlane. Są to m.in parametry techniczne, do których należą cechy fizyczne i chemiczne. Każdy materiał budowlany, który wówczas jest dopuszczony do obiegu na rynku przechodzi odpowiednie testy, dzięki którym potencjalny nabywca ma gwarancję, że zakupiony towar jest zgodny z ustalonymi przez państwo normami, nie jest przeterminowany, czy też zwyczajnie nadaje się dla konkretnej inwestycji (trwałość i jakość).

Podział materiałów budowlanych jest bardzo rozległy i stale się powiększa. Spowodowane jest to rozwojem nauki i konkurencji, która tworzy coraz bardziej zaawansowane rozwiązania w tym zakresie. A oto podstawowy podział na kategorie:

  • Ze względu na przeznaczenie. Oczywiście inne materiały nadawać się będą dla inwestycji konstrukcyjnej, inne dla izolacji, a zupełnie inne dla ocieplenia. Obecnie oferta takich materiałów jest bardzo bogata. Jeśli chodzi o konstrukcje, czyli stawianie ścian zewnętrznych i działowych, przykładowymi materiałami mogą być: gips, cement, wapno, beton, żelbet, cegła, pustaki, metale, itd. Materiały na ocieplenie budynku także nie pozostają w tyle, a ich wybór jest bardzo rozległy.

    Do takich produktów zalicza się m.in. wełna mineralna oraz wełna szklana, styropian, szkło piankowe. Warto zdawać sobie sprawę, że materiały różnią się między sobą jeśli chodzi o wytrzymałość, czy też cenę. Aby dokonać poprawnego zakupu, który często wiąże się z niemałą inwestycją, należy dokładnie przeanalizować przyszłe przeznaczenie i funkcjonowanie stawianego elementu konstrukcyjnego;

  • Ze względu na tworzywo. Ta kategoria charakteryzuje się dużą indywidualnością przy wyborze, a także odmiennym poczuciem estetyki wśród odbiorców. Bowiem tworzywa są to np.

    kamień, ceramika, beton, drewno, metal i tworzywa sztuczne. Wszystkie z osobna nadają się do wznoszenia przeróżnych konstrukcji i elementów. Co ciekawe, dużo zależy również od regionu w jakim stawiane są konstrukcje budowlane. Przykładowo, w leśnym otoczeniu unika się raczej ciężkich, betonowych ścieżek, na rzecz lekkich, współgrających z naturą – drewnianych lub kamiennych rozwiązań;

  • Ze względu na zastosowanie. Ostatnia kategoria, która wiąże się z przeznaczeniem i rolą konkretnego elementu. Przykładowo: dach, który chroni całą konstrukcję przed zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi. Oprócz tego wyróżnia się strop oraz konstrukcje ścienne, do których wznoszenia, obecnie najczęściej używa się tzw.

    pustaków.

.

skrzynka do gazu